fbpx

Kommende krimier – Juni 2025

maj 20, 2025

Her kan du få et overblik over et udvalg af de krimier, der udkommer i løbet af juni måned.

Rigtig god læselyst!


Den fjerde ven af Joy Ellis

Udgivelsesdato: 2/6-25

Forlag: Alpha

Efterforskeren Carter McLean er på vej på polterabendtur sammen med sine fire venner, da deres fly styrter ned. Han er den eneste, der overlever.

McLean vender hurtigt tilbage til arbejdet i kriminalkommissær Rowan Jackman og kriminalassistent Marie Evans’ efterforskningsteam, men uanset hvor meget han fordyber sig i den blodige forsvindingssag, de er blevet sat på, kan han ikke undslippe sin altoverskyggende skyldfølelse og sine frygtelige flashbacks til ulykken.McLean gør, hvad han kan, for at holde sammen på sig selv, og i et forsøg på at ære sine venners minde sætter han sig for at gøre en ting for hver af dem, som de aldrig selv nåede at gøre. En ting, som de hver især drømte om.

Efterforskningen viser sig at blive mere og mere personlig for McLean, og Jackman og Evans begynder at frygte, at deres kollega og ven er på vej ud på et overdrev, som risikerer at sætte hans liv og hele deres efterforskning over styr.

Arvestriden af John Grisham

Udgivelsesdato: 2/6-25

Forlag: Memoris

En gammel rigmand begår selvmord og efterlader hele sin formue til sin sorte husholderske.

Det udløser en intens arvestrid.

Advokaten Jake Brigance må navigere i et net af juridiske og moralske dilemmaer, hvor hævn og magt spiller en central rolle.

Invasionen af Andreas Krog

Udgivelsesdato: 4/6-25

Forlag: Byens forlag

En juleaftensdag går russiske special­styrker i land på Færøerne, og på få timer er øerne besat. Rusland ønsker at etablere en militærbase, så de fortsat kan sejle ud i Atlanterhavet uden at blive opdaget af USA og Nato.

Nu begynder et hektisk spil med den danske stats­minister, Lisa Jespersen, i hovedrollen. For hvordan befrier man de 18 stormomsuste øer, når ens forsvar halter, og den amerikanske præsident ikke vil hjælpe?

I et desperat forsøg på at afværge invasionen allierer Lisa Jespersen sig med pigespejderen Olina, der skal lede det danske frømandskorps gennem Færøernes vilde natur. Samtidig hyres journalisten Niklas af forsvarets efterretningstjeneste til at spionere mod russerne.

Invasionen er en intens og højaktuel spændingsroman, der på realistisk vis skildrer, hvad der sker, når Danmark står alene i en krisesituation.

Flammehav af Yrsa Sigurðardóttir

Udgivelsesdato: 4/6-25

Forlag: Lindhardt & Ringhof

En ung kvindelig kok tager et midlertidigt job på et stort skib og følger derved i sin afdøde fars fodspor. Da hun finder en bog, som tilhørte ham, og som burde ligge på bunden af ​​havet ved hans side, begynder hun at frygte, at nogen ombord er ude efter hende.

Mens kokken er på havet, bliver et skelet, som ser ud til at have ligget i jorden i mange år, gravet op på et genbrugscenter i Reykjavík. Politibetjentene Týr og Karó er egentlig ikke tildelt sagen, men inden længe bliver de involveret i en mordsag.

Týr og Karó finder langsomt ud af, at begivenhederne er forbundet gennem en forfærdelig ulykke, hvor en trawler brød i brand og sank med hele besætningen. 

Farao af Lars Kjædegaard

Udgivelsesdato: 4/6-25

Forlag: Gyldendal

Det nye makkerpar Agnes Hillstrøm og Thor Belling får deres første cold case, da et mumificeret lig af en mand findes i et gammelt hus i Helsingør. Opklaringen er vanskelig, selv for de to garvede efterforskere, og da det viser sig, at mumien har ligget i kælderen i mere end fyrre år, må de grave langt tilbage i tiden for at forstå, hvorfor mumien, de kalder Farao, døde.


De ansvarlige drabsmænd er formentlig gamle nu, men hvis nogle af dem stadig trækker vejret, kan de regne med at få besøg.

FARAO er den anden roman i Lars Kjædegaards krimiserie om Hillstrøm & Belling.

Det tomme blik af Charlie Donlea

Udgivelsesdato: 6/6-25

Forlag: Jentas

Alex Armstrong har ændret alt ved sig selv – sit navn, sit udseende, sin baggrundshistorie. Hun er ikke længere den rædselsslagne teenager, som et sultent fjernsynspublikum så træde ud af et stille forstadshjem i håndjern den aften, hendes familie blev massakreret. Den pige, Alexandra Quinlan, der fik øgenavnet “Det Tomme Blik” af medierne, blev anklaget for drabene, kæmpede for at rense sit navn og indtog senere vidneskranken under en meget omtalt ærekrænkelsessag, der fangede hele nationens opmærksomhed.

Det er ti år siden, og Alex er ikke holdt op med at søge efter svar på den aften, hendes familie blev dræbt, selvom hun fortsætter med at skjule sin sande identitet for krimifanatikere og glubske journalister, der stadig er desperate efter at finde hende. Som juridisk efterforsker arbejder hun utrætteligt for også at sikre retfærdighed for andre. Andre som Matthew Claymore, der er under mistanke for at være skyld i sin kærestes forsvinden, en journalistikstuderende ved navn Laura McAllister, der var ved at lække en stor historie om voldtægt og mørklægning på sin universitetscampus. 

Alex mener, at Matthew er uskyldig, og afslører forbløffende sandheder om universitetets fakultet, medlemmer af studenterbroderskaberne og magtfulde forældre, der er villige til at gøre alt for at beskytte deres børn. Mest chokerende af alt – da Alex graver i Lauras forsvinden, indser hun, at der er uventede forbindelser til mordet på hendes egen familie. For hvor forskellige forbrydelserne end kan virke, bygger de hver især på én uhyggelig sandhed: Ingen er helt, som de ser ud til at være …

Den sidste udpost af Mari Jungstedt

Udgivelsesdato: 6/6-25

Forlag: People´s

18. bind i Mari Jungstedts elskede Gotland-serie om politikommissær Anders Knutas.

En sensommeraften bliver en kvinde, en mor fra lokalsamfundet, fundet brutalt skuddræbt på en ødegård i den sydvestlige del af Gotland. 

Forbrydelsen spreder rædsel blandt gotlænderne, og politikommissær Anders Knutas står over for en sag, der tegner til at være noget af et mysterium. Den stille og tilbagetrukne mor arbejdede på ødegården, havde systue hjemme, sang i kor og hjalp til i kirken hos den attraktive præst Elias Ullberg. Hvem kunne finde på at slå hende ihjel på så brutal vis? 

Politikommissæren må optrevle sagen, der leder ham til forfærdelige opdagelser langt ude i det idylliske landskab. Samtidig kæmper han med sin nye tilværelse som småbarnsforælder og sin forestående pensionering. 

Mens Knutas og hans kollegaer forgæves arbejder på at løse sagen, planlægges der i det skjulte flere mord … 

Konkubineæblet af Tine Gudrun

Udgivelsesdato: 9/6-25

Forlag: Grønningen 1

TINE GUDRUN debuterede som forfatter med første bog i trilogien til en sikker plads på bestsellerlisterne. KONKUBINEÆBLET er tredje akt i den elegante politikrimisymfoni.

Den danske ejer af en internationalt førende våbenfabrik findes dræbt kort før sin datters stort planlagte luksusbryllup. Han er dræbt med et torturinstrument kendt fra Afrika og Asien.

Politikommissær Lasse Busk med den store samvittighed og hans knudrede kollega Silke Løve kastes hovedkulds ind i det højprofilerede drab, og snart findes også en svensk madblogger og et dansk bandemedlem dræbt på samme vis.

Noget tyder på, at et meget mørkt menneske er gået amok i en blodrus. Et menneske, der gemmer sig lige foran Silke og Lasse mellem ligene, han eller hun efterlader i sit kølvand.

Mord i balletten af Hans-Henrik Mortensen

Udgivelsesdato: 11/6-25

Forlag: Modtryk

En tidligere stjerneballerina findes myrdet i sin eksklusive lejlighed midt i København. Og Helmuth Stefanski får et opkald. Mistanken falder på ballerinaens nærmeste. De synes mere interesserede i de efterladte penge end i at føre den dræbtes vision om et nyt balletkompagni ud i livet. Hvad der umiddelbart virker som en verden af stor skønhed og overjordisk kunst, viser sig snart at være en ormerede af livsfarlige intriger og nedrige motiver.
Helmuth Stefanski har ikke akkurat en balletdansers elegance, men han er opsat på at løse sin opgave, uanset hvor mange ligtorne der skal trampes på. 

Hvis man har problemer og kender nummeret, så ringer man til Helmuth Stefanski. 

Mord blandt journalister af Hans-Henrik Mortensen

Udgivelsesdato: 11/6-25

Forlag: Modtryk

En landskendt tv-personlighed findes myrdet den nat, han er vendt hjem med beviser mod en nordjysk kvotekonge. Nu er beviserne væk, tv-personligheden død, og tilbage på gangene i det journalistiske kontorfællesskab cykler en lille dreng rundt og leder efter sin far. Samtidig begynder den hårdtslående islamkritiker Masha Hosseini på sin landsdækkende foredragsturné.

Til at stå for sikkerheden har hun hyret Helmuth Stefanski, der ikke ved meget om hverken islam, journalistik eller foredrags-Danmark. Men én ting ved han: Alt kan gå galt!      

Hvis man har problemer og kender nummeret, så ringer man til Helmuth Stefanski.

Længe, længe siden af Charlie Donlea

Udgivelsesdato: 11/6-25

Forlag: Jentas

SOM BARN FORSVANDT CHARLOTTE

30 ÅR SENERE SØGER HUN SANDHEDEN

Sloan Hastings har netop taget hul på sin specialisering i retsmedicin og bliver allerede på førstedagen kastet ud i at forske i retsgenealogi. Det er en ny og spændende videnskabelig disciplin, der har spillet en stor rolle i opklaringen af en række højtprofilerede mordsager såsom den berygtede Golden State Killer-sag og drabet på Cameron Young. Sloan påbegynder sin forskning ved med stor entusiasme at indsende sit eget DNA til en slægtsforskningsdatabase på internettet. Men da resultaterne dukker op, er de yderst chokerende.

Sloan er vokset op med et par kærlige og omsorgsfulde forældre. Men hun har også altid vidst, at hun var adopteret. Nu antyder hendes DNA-profil, at hun i virkeligheden er Charlotte Margolis, bedre kendt som “Baby Charlotte”, der kom på hele nationens læber, da hun og hendes velhavende forældre på mystisk vis forsvandt helt tilbage i juli 1995. På trods af en omfattende eftersøgning og flere måneders massiv mediedækning var der aldrig nogen mistænkte i sagen om familiens forsvinden, og efterforskningen har ligget hen i flere årtier.

Sloan må forsøge at være et skridt foran både journalister og andre snushaner, der forsøger at opklare, hvad der faktisk skete med Baby Charlotte. Jagten på sandheden fører hende til Cedar Creek i Nevada, en lille by nord for den store sø Lake Tahoe. Her sidder den indflydelsesrige Margolis-familie på magten, og selvom Sloans biologiske familie til at begynde med er åbenhjertige, opfører de sig også mistænkeligt og hemmelighedsfuldt. Ikke alle lader til at være glade for Sloans hjemkomst – og heller ikke for de mange spørgsmål, hun stiller.

Jo mere hun finder ud af, des tydeligere bliver det for Sloan, at sandheden ligger begravet blandt Margolis-familiens dybeste hemmeligheder. Og nogen vil gøre alt for at holde den skjult.

Justas’ børn af Agnete Friis

Udgivelsesdato: 11/6-25

Forlag: People´s

Første bind i ny serie om ekspolitibetjenten Astrid Skov og hendes makker Sara Vardi.

Astrid Skov er en livstræt ekspolitibetjent, som er flyttet til Berlin for at komme væk fra nogle problemer i sin fortid. For at finansiere sin nye tilværelse, samtidig med at hun holder lav profil, tager hun et job som online-clairvoyant.

Hun har dog stadig svært ved at betale sine regninger, så da hun bliver ringet op af den unge Sara, der håber på at lokalisere sin forsvundne, livsfarligt syge bror, tilbyder hun at efterforske hans forsvinden mod et passende honorar.

Sara er vokset op i den kristne sekt, ”Justas’ børn”, som datter af den karismatiske leder Susan Vardi, der hævder at kunne helbrede syge børn med håndspålæggelse og bøn. Sekten holder til i en landsby i nærheden af Helsingør, men sporene efter broren peger mod en lille tjekkisk by på grænsen til Tyskland, og de to kvinder begiver sig ud på en roadtrip i håb om at finde broren, før det er for sent.

Et mord for meget af Anna Grue

Udgivelsesdato: 12/6-25

Forlag: Lindhardt & Ringhof

Da privatdetektiven Anne-Maj Mortensen bliver kontaktet af en kilde fra det lokale politi, hvirvles hun ind i en større sag om passionerede ornitologer, smykkekunstnere og mord på stribe. Anne-Maj trækkes så langt ind i opklaringen, at hun uforvarende kommer til at lemlæste en mistænkt og efterfølgende sætter sit eget liv på spil. 

ET MORD FOR MEGET er femte selvstændige bind i Anna Grues hyggekrimiserie om den ukonventionelle privatdetektiv Anne-Maj Mortensen, der midt i hverdagens tumult opklarer forbrydelser i Odsherred.

Frænde – Blodspor af Jeanette Varberg og Jens Henrik Jensen

Udgivelsesdato: 12/6-25

Forlag: Politikens forlag

Hvad sker der, når man sætter en vikingedronning sammen med en krimikonge?

Frænde
, en ny højdramatisk thrillerserie fra vikingetiden, giver svaret. Den er skrevet af museumsinspektør og forfatter Jeanette Varberg og krimiforfatter Jens Henrik Jensen.

Bogens to hovedpersoner er skjalden Gunhild Ildtunge og den arabiske træl Faysal. Sammen får de 14 døgn til at fange den skyldige i et mord, som Gunhilds bror uretmæssigt bliver hængt op på. Mislykkes det, bliver broderen henrettet.

For det umage makkerpar bliver jagten på morderen et kapløb med tiden hen over Sjælland, Fyn og op gennem Jylland.

Selv er Gunhild og Faysal også jaget vildt, for store kræfter sender fire sorte ryttere af sted i al hemmelighed med det ene formål: at dræbe dem.

Grand finale af Jens Lapidus

Udgivelsesdato: 13/6-25

Forlag: Modtryk

Hver kejser har sin nemesis, hver historie har sin afslutning, hvert epos har sin GRAND FINALE.

Teddy kender prisen for at være Stockholms gangsterboss. Han har tjent gode penge på en række illegale forretninger, men sover dårligt om natten. Hans næstkommanderende mener, at de skal satse på tungere varer – og der går rygter om, at nogen vil slå Teddy ihjel.

Den ambitiøse forretningskvinde Josephine har skiftet Stockholm ud med Mallorca og sidder nu på en stor del af den nordiske marihuanahandel. Men for Josephine er pot ikke profitabel nok, og hun rejser til Rio de Janeiros mest berygtede favela for at mødes med en brasiliansk narkokonge. Nu skal hun bare overtale Teddy til at spille med. Teddy må træffe sit livs vigtigste valg: Skal han følge det hvide pulvers lukrative, men blodige vej, eller skal han forsøge at få sin ekskæreste Emelie og sønnen Lucas tilbage og leve et retskaffent liv?

GRAND FINALE er den storslåede afslutning på Jens Lapidus’ banebrydende Top dog-serie, en spændingsmættet finale fyldt med komplekse moralske dilemmaer og skæbnesvangre beslutninger.

Dovendyr af Tor Lindsø

Udgivelsesdato: 16/6-25

Forlag: Lindbak & Lindbak

Kort efter politiassistent Vitus Emmental er startet på sit nye job i Jylland, findes en ansat fra det lokale supermarked dræbt. Kvinden er myrdet på en bestialsk og kold­ blodig måde, men der er umiddelbart intet motiv eller gerningsmand til forbrydelsen. 

Snart bliver flere personer fra byen myrdet. Alle mord er brutale, afstumpede og iscene­satte. Intet peger på, at der er en sammen­hæng mellem mordene, og utrygheden breder sig hurtigt i lokalsamfundet. Hvem er det, der dræber byens borgere og hvorfor? Vitus begynder metodisk at samle brikkerne til, hvad der viser sig at være et svært og kompliceret puslespil, og det er først da allersidste brik er lagt, at motivet bliver syn­ligt og morderen afsløres. 

Dovendyr er anden bog i serien om den uortodokse efterforsker Vitus Emmental.

Hundrede dage i juli af Emelie Schepp

Udgivelsesdato: 17/6-25

Forlag: Politikens forlag

Et mystisk forsvindingsnummer og en desperat jagt på sandheden – denne sommerroman tvinger dig helt ud på kanten af stolen.

En sommeraften i juli forsvinder Amanda Sundin sporløst. Præcis et år senere findes hendes mand Johan svært tilskadekommet i deres hjem. Hvem ønsker parret ondt, og hvorfor?

Efterforskeren Maia Bohm får tildelt sagen, da hun og familien flytter til Motala. Sammen med kollegaen Greg Wallin forsøger hun at finde gerningsmanden, samtidig med at hun kæmper for at hjælpe sin trettenårige søn Tim, som er indlagt på hospitalet og akut har brug for et nyt hjerte. For hver dag der går, øges risikoen for, at Tim ikke vil overleve, og da Maia indser, at sønnens skæbne afhænger af, om hun opklarer sagen, lader hun intet stå i vejen for sig – ikke engang sandheden.

Hundrede dage i juli er en ny, fritstående spændingsroman fra den svenske bestsellerforfatter Emelie Schepp. En gribende, følelsesladet og uendeligt spændende fortælling om kampen mellem liv og død.

Frelst af Maggie Kempinska

Udgivelsesdato: 20/6-25

Forlag: People´s

I en Kempinska-krimi må du forberede dig på aktuelle temaer, menneskelige forviklinger og hverdagsrealisme med et skarpt budskab.

Hackeren Theodora Blink indløser sin fødselsdagsgave fra drabschefen Lennart Rohde og tager til Nordnorge med sin femårige datter for at holde en tiltrængt ferie.

Men det naturskønne Lofoten bliver alt andet end et ferieparadis. En gammel flamme dukker uventet op og introducerer hende for et parallelsamfund, som har vendt verden ryggen.

Øko-campen ”A kinder world”, som er stiftet af indflydelsesrige excentrikere, forsøger at skabe en ny samfundsorden baseret på næstekærlighed og dyrevelfærd.

Midt i idyllen forsvinder Theodoras datter. Det samme gør en restauratør i Paris og en spansk skaldyrsproducent fra sin opulente yacht i Sainkt Tropez. Fødevareministerens hustru vender ikke hjem efter et jordemoderbesøg, og en flok lyserøde grise og sortbrogede køer skaber både furore og ravage over hele Europa.

Hvordan hænger disse hændelser sammen? Og får Theo nogensinde sin datter at se igen?

Frelst er femte selvstændige bog i Maggie Kempinskas F-serie, som består af titlerne: Forskel, Forkert, Fuppet og Frihed.

Gudmoderen af Hanne Kristin Rohde

Udgivelsesdato: 24/6-25

Forlag: Cicero

Det er en iskold nytårsnat i Oslo. På den store udendørs skøjtebane midt i byen er der nytårsfejring og fyldt med festglade mennesker, da den hjemløse Bønne, en af politiets gamle kendinge, bliver fundet skudt midt i den larmende menneskemængde. 
Samtidig ligger en kvinde på intensivafdelingen for at blive opereret efter en alvorlig trafikulykke, men næste morgen er hun forsvundet. Hun bliver til sidst fundet i hospitalets lighus med et stort ar hen over brystet. Nogen har opereret hendes hjerte ud, mens hun var i live. 

GUDMODEREN er tredje bind i krimiserien om politiinspektør Wilma Lind fra Oslo politi, der kæmper med både uhyggelige mordsager og genstridige overordnede.

GUDMODEREN er den første bog i verden, der bruger retsmedicinsk lydarbejde i efterforskningen.

Døden fanger af Hanne Kristin Rohde

Udgivelsesdato: 24/6-25

Forlag: Cicero

Da advokat Mikael Andersen kommer hjem fra en rejse og finder en ung mand – kun iført pels – død i ægtesengen, mistænker han straks, at det må være hans kones elsker. Men psykiater Nina Berle er tilsyneladende lige så overrasket som sin mand.
Til gengæld er Ninas bror Jakob Berle, der er landets landbrugsminister, blevet set i sin søsters hus samme dag, som liget blev fundet. 

Politiinspektør Wilma Lind og hendes efterforskningsteam har et problem. Selv om spor på gerningsstedet peger på Jakob Berle, må de ikke efterforske et medlem af regeringen.
Og hvordan skal Wilma kunne holde sin søn Birk væk fra efterforskningen, når så mange af sporene peger på pelsindustrien, og Birk er glødende dyrerettighedsaktivist?

DØDEN FANGER er fjerde bind i krimiserien om politiinspektør Wilma Lind fra Oslo politi, der kæmper med både uhyggelige mordsager og genstridige overordnede.

Hermans hævn af Sofie Lassen-Kahlke

Udgivelsesdato: 24/6-25

Forlag: Politikens forlag

Midt under premieren på operaen La Traviata vælter Det Kongelige Teaters kunstneriske leder, Gabriel Sandgren, ud på scenen og dør for åbent tæppe. Alt peger på, at han har fået et hjertestop efter en stressende prøveperiode, men Ursula Madsen, som kender Gabriel, kan ikke dy sig for at snuse rundt blandt medarbejderne i den gamle kulturinstitution for at undersøge, om nogen ved noget.
Snart får hun færten af, at dødsfaldet måske ikke er helt så uskyldigt som først antaget. Hun begynder at forfølge spor, der leder hende fra kostumelageret på Refshaleøen til Cambridge i England og ned under den legendariske Gamle Scene. Da endnu en chef i det danske kulturliv lider en utidig død, er hun ikke længere i tvivl: Der er ugler i mosen.
Samtidig er Ursulas barndomshjem i Gammel Rye nær herregården Engelsholm sat til salg, og hendes ungdomsflammes søn, Jacob Engell, er ivrig efter at få hende som nabo. Ursulas eksmand, Thomas, rører også på sig. Han mener, at det måske er på tide, at han flytter fra badehuset og tilbage ind i hovedhuset.

Vi tager forbehold for ændringer.