Programmet for 2008 er på plads

Lørdag

Efter hvert interview er der mulighed for at møde forfatteren og få signeret bøger i boghandlerstanden i Snedkeriet.

Snedkeriet, Scene 1 + Messeområde

10.00    Velkomst ved Kulturudvalgsformand Jørgen Bang
10.05     Kulturminister Brian Mikkelsen åbner Krimimessen
10.30     Anton Koch Nielsen: De gode fra 2007. Causeri
11.40     Jussi Adler-Olsen i samtale med Jannik Lunn om ”Kvinden i buret”.
12.00     Tove Klackenberg i samtale med Lida Wengel om ”Selvtægt”.
12.20     Lars Vestergaard i samtale med Henrik Palle om ”Den udvalgte” og ”Dødens kredsløb”.
12.40     Susanne Staun i samtale med Nina Wegner om Fanny Fiske trilogien.
14.00     Christian Dorph og Simon Pasternak i samtale med Niels Lillelund om ”Afgrundens rand”
14.30     Inger Wolf i samtale med Nanna Rørdam Knudsen om ” Frost og Aske”.
14.50     Morten Hesseldahl i samtale med Jesper Stein Larsen om ”Drager over Kabul”.
15.10     Niels Lillelund i samtale med Bo Tao Michaëlis om ”Bibendum”.
15.30     Anna Grue i samtale med Jannik Lunn om „Dybt at falde „.
15.50     Flemming Jarlskov i samtale med Mette Strømfeldt om ”Dommeren”.

Efter hvert interview er der mulighed for at møde forfatteren og få signeret bøger i boghandlerstanden i Snedkeriet.
Trykkeriet, Scene 2

11.15    Gunhild Agger : Historien og krimien.
12.15   Peter Øvig Knudsen og Per Larsen i samtale med Jesper Stein Larsen om   Blekingegadebanden
13.15    Det Danske Kriminalakademi overrækker  Palle Rosenkrantz Prisen, Harald Mogensen Prisen samt flere diplomer, bl.a. diplom for årets danske krimidebut.
14.15    Simon Beckett : Udgår pga. syggdom
14.45     Johannes Møllehave : Skyld og Soning. Udgår pga. sygdom.
14.45   Mød Leif Davidsen
15.45 Gunnar Staalesen i samtale med Nanna Rørdam Knudsen om ”Forfulgt af død”.
16.15 Bo Tao Michaëlis og Henrik Palle: Skurkologi 2 .

Efter hvert interview er der mulighed for at møde forfatteren og få signeret bøger i boghandlerstanden i Snedkeriet.

 

Søndag

Efter hvert interview er der mulighed for at møde forfatteren og få signeret bøger i boghandlerstanden i Snedkeriet.
Snedkeriet, Scene 1 + Messeområde

10.30    Mikkel Birkegaard i samtale med Lida Wengel om ”Libri di Luca”.
10.50    Kurt Aust i samtale med Jette Holst om ”De usynlige brødre”.
11.10     Anders Roslund og Börge Hellström i samtale med Jesper Stein Larsen om ”Pigen under gaden”.
11.30    Jens Henrik Jensen i samtale med Suzanne Bang om „Kulmanden“.
11.50     Therese Philipsen i samtale med Nanna Rørdam Knudsen om „Den tjekkiske forbindelse“
12.10     Paul Smith i samtale med Steen Piper om ”Mordet på imamen”.
12.30     Ole Frøslev i samtale med Walther Knudsen om „Profeten“.
12.50     Michael Katz Krefeld i samtale med Jannik Lunn om „Før stormen“.
13.10     Gretelise Holm i samtale med Henrik Palle om „Nedtælling til mord“.
13.30     Johan Theorin i samtale med Bo Tao Michaëlis om ”Skumringstimen”.
14.00     Klassikertimen – Fortælling og oplæsning
15.15     Anita Lillevang i samtale med Jette Holst om ”Vreden og varmen”.
15.35     Lene Rikke Bresson i samtale med Helle Nancke om ”Magtværk .

Efter hvert interview er der mulighed for at møde forfatteren og få signeret bøger i boghandlerstanden i Snedkeriet.

Trykkeriet, Scene 2

10.30  Jørgen Lange Thomsen: Døden har jo en årsag.
11.30  John Hart i samtale med Bo Tao Michaëlis om ”Down River”. Samtalen foregår på engelsk.
12.00  Unni Lindell i samtale med Henrik Palle om ”Orkestergraven”.
12.30 – ca.14.00 Visual Effect Supervisor Jeppe Nygaard Christensen tager publikum med bag kameraet til optagelserne af ”De fortabte sjæles ø”. Se nærmere omtale andet sted i programmet.

Efter hvert interview er der mulighed for at møde forfatterne og få signeret bøger i boghandlerstanden i Snedkeriet.

Vesthallen

14.00 Kerry Max Cook i samtale med Niels Lillelund om ”Chasing Justice”. Samtalen foregår på engelsk

Politiskole m.m.
Aktiviteter for børn i “Børnefængslet”. Læs mere andet sted i programmet.

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *